Nové fotky na FOTO.HORSKESPORTY.CZ

Chamonix a ledovo zimní radovánky.

Argentiere

Argentiere

Týdenní lezení v Chamonix. Contamine, Aosta a taky nějaké skialpy.  Povedený týden zimních radovánek. V Chamonix mě čekal Pepa a měli jsme se druhý den přesunout do Aosty, respektive do vesničky Cogně. Údolí Valnontey skýtá neuvěřitelné množství ledových linií a letošní podmínky jsou naprosto ideální. No nakonec to dopadlo všechno jinak. Přijeli ještě nějací Pepovi kámoši a tak jsme nakonec zůstali v Chamonix.

První den jsem se potřeboval rozlézt a tak jsme za chumelenice a relativně vysoké teploty vyrazili pod ledovec Argentiere na takové jednodélkové záležitosti lehčího charakteru.

Druhý den slibovali dobré počas,í tak jsme vyrazili kousek za Cham, do Contamine

Pokud bydlíte v Chamonix, tak Contamine,  jako cíl pro ledové lezení je ideální. Je to kousek a ledu je tam mraky.  Údolí je to celkem dost široké a jednotlivé sektory jsou většinou schované v úzkých zářezech a roklích mezi stromy.  Pokud to neznáte, tak orientace je trochu problematická.

Naše cesta Cascade du Pcheu WI 4+ byla spíše kaskáda 3 delších samostatných ledů, které byly oddělené krátkými, pěšími úseky. Nejlepší byla poslední délka, která vyšla na mě. Ne proto, že by byla nejtěžší, ale cca 20 m výlez bezedným prašanem k jistícímu stromu byl opravdu výživný. Koukněte na fotky a krátké video z výlezu poslední délky.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=TZvgZERoFSU[/youtube]

Počasí je stále ideální, tak druhý den vyrážíme na otočku právě do té mé vytoužené Aosty. Tenhle ledolezecký ráj mě napoprvé naprosto uchvátil. Kam se podíváš, tam jsou ledy a ne ledajaké. Linie dlouhé 200m nejsou ničím výjimečným a najdou se hravě i znatelně delší kousky.  Nástup je většinou po rovině a zvedá se až u závěrečné části nástupu, pod samotnými ledy. Ve vesnici, v pizzerii (no teď jsem zapomněl, jak se jmenuje), je kompletní průvodce a aktualizované podmínky na jednotlivých cestách tak, jak je aktuálně zapisují místní i cizí lezci. My jsme si vylezli Mondey money WI 4 cca 200 m. Musím konstatovat, že předposlední délka se mi zdala těžší než zmiňovaných WI 4. O proti Contamines ze včerejška, kde udávali WI4+ to bylo o dost těžší.

Další den bylo nutné dát si rest day a tak jsme vyrazili do Argentiere na skialpy. Cíl bylo sedlo Col d´Argentierre 3620. Výstup do skorem 3600m n m byl pro mě neaklimatizovaného tak trošku na krev, ale sjezd až dolů ke spodní stanici lanovky, bratru 2500 výškových metrů, to opravdu stálo za to. Večer jsem to zhodnotil jako fakt vydařený odpočinek. :)  Do postele jsem doslova spadnul a usnul jsem ani nevím jak.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=DwkgKBcujic[/youtube]

Col du Argentiere – výstup a sjezd

Výškový profil

Ráno bylo teplo a nízká oblačnost, takže jsem rád zůstal v posteli. Tohle byl pravý REST DAY :)

Další den začala teplota přes den stoupat do závratných výšek a v noci nemrzlo skoro vůbec, tak ještě jeden den na bezpečných jednodélkách v okolí Chamonix a domů.

Leave a Reply

  

  

  


*

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Webcam Lysá Hora


Internetová kamera na Lysé Hoře v Beskydech

Archiv