horolezecká metodiky

VÝBAVA DO HOR

Do hor a speciálně do hor za lezením a skialpinismem jezdím už více než 30 let. Troufám si říct, že už asi nějaké zkušenosti mám, i když … hory dokážou překvapit vždycky 🙂

Rád bych se s váma podělil o mé zkušenosti, jak se zabalit na horolezectví nebo skialpinismus tak, aby jsem měl vše co, potřebuji a ani o kousek více. Snad to někomu pomůže.

To “ani o kousek více” je hodně důležité. Je rozdíl plahočit se s přeplněným batohem nebo vykračovat si s malým baťůžkem. Když jdu velmi dlouhý, několikadenní autonomní trek, tak budu asi potřebovat i hodně věcí a batoh bude těžký. To je pochopitelné. Když ale jdu někam na dva..tři dny a musím sebou brát i horolezeckou nebo skialpovou výbavu, můžu objem a váhu věcí zredukovat na nějakou ucházející hodnotu. Výhodou potom bude menší únava během cesty, větší akceschopnost v případě nějaké nenadalé situace a hlavně si výlet více užijeme.

Základ je mít přiměřeně MALÝ BATOH !!
Velký batoh nám umožňuje přidávat nesmyslné věci, tzv. “pro případ” nebo “co kdyby”. Nakonec máme zabalenou velkou potvoru, ale dobrý pocit, že máme úplně vše, co budeme nutně potřebovat. Jestli je tohle vaše cesta, tak v pořádku, je to vaše rozhodnutí.
Druhá možnost je mít malý batoh a přemýšlet, co potřebuji a co ne, proč je nezbytné a proč to můžu nechat doma. Staré moudrost říká: ” Co nemám, to nepotřebuji” .
Neexistuje všeobecná pravda ohledně balení batohů. Když se ale dáte tou druhou, úspornou cestou, časem přijdete na to, co a jak. Musíte si ale jako základ koupit přiměřeně malý batoh, který se vám časem stane univerzálkou. Do velkého “pytle” se úsporně nikdy nezbalíte.

Metodika balení batohuJá mám doma největší batoh pouhých 35L a ještě jsem nenarazil na limit. Bavíme se o jedno až tří denních akcích vč. lezeckého nebo skialpového materiálu a vybavení.Dokonce i 10 dnů na TOUR DU MT BLANC jsem si vystačil a měl jsem ho zabalený do 2/3 možnosti objemu.

Mým největším balícím výkonem byla akce Pamír PIK LENINA, kde jsem se zabalil do 65L batohu vč. jídla, stanu, spacáku a výbavy na ledovec. Měl jsem ještě jeden příruční batoh 25L ve kterém jsem měl do letadla spacák a karimatku pro případ ztráty velkého batohu. Ten malý ovšem potom zůstal BC a věci z něj byly přebalené do toho velkého.

Takže úsporně to jde. Není to jednoduché a chce to cvik a být trochu drzý sám k sobě, ale jde to. Minimalistická výbava taky něco stojí a tak to chce i ochotu platit za to lehčí. To se pak dostáváme k osobním preferencím. Chci v těch horách strávit hodně času a chci mít zážitky nebo být soumar co vláčí na zádech velký pytel? To už je na rozhodnutí každého z vás.

V odkazech v menu najdete pár stránek s radami, jak na to. Vybral jsem několik situací a snažil jsem se je popsat z mého pohledu

 

 

 

 

 

 

METODIKA

Do hor jsem začal jezdit někdy po roce 1983. Ne na skály, ale přímo do Tater. Vyráželi jsme se statickým lanem ( dynamické lana ještě neexistovaly a normy na ně už vůbec ne ), doma ušitým sedákem z autopásu nebo požárních hadic, železnými karabinami, kovanými skobami a a jistící osmou, kterou mám vyfrézovali v bývalých VŽKG ( kdo ví, ten ví ). Pak se to začalo velmi rychle měnit. První dynamické lano se třemi pády (BEAL Calanques ), první karabiny z LET Kunovice a první titanové friendy ze SSSR. No, nekup to, když jsi zanícený vyznavač horolezectví že ?  🙂

Touto oklikou jsem se chtěl dostat k nějakému moudru ohledně metodiky pohybu v horách atd… Dnešmí horolezecký materiál je hodně drahý ale taky bezpečný. Horolezectví samo o sobě není bezpečný sport a proto kvalitní a certifikovaný materiál, když se používá tak, jak se má, hodně zvyšuje šance na přežití v případě nějaké nehody. Důležité je ale “používá tak, jak se má”. Za ta léta pobytu v horách jsem dospěl k poznání, že metodika je fajn a důležitá. Nebyla vytvořená tzv “pro srandu králíkům” ale pro to abycho se z hor vrátili živí a zdraví. Někde nastane situace, kdy musíme metodiku obejít, zredukovat, opustit. Musíme si ale být naprosto jistí, co v tu danou chvíli chceme udělat, proč to chceme udělat tak jak chceme a co nám při tom hrozí. To chce ale dobrou znalost metodiky a zkušenosti.

Rozšiřujte si své znalosti a vědomosti.

Učte se bezpečnému pohybu v horách

Nabízím vám kurzy bezpečného pohybu při horolezectví, skialpinismu a při lezení zajíštěných cest ( via ferratách ). Nabízím vám také služby horského průvodce při plánování a realizací vaších outdoorových snů.



Nenašli jste odpovědi na vaše otázky? Nevadí, napište mi a pokusíme se najít společnou řeč.